Останні новини

Гранітне диво України

Рейтинг користувача:  / 2
ГіршийКращий 

Гранітне диво України

Гранітно-степове Побужжя – одна з найдавніших ділянок суші Євразії, регіональний ландшафтний парк, котрий знаходиться на північному заході Миколаївської області. Парк розташований на південному боці так званого Українського кристалічного щита.  

 

 «Природа мудра. Все створила мовчки...»
Ліна Костенко

 

Гранітно - степове Побужжя – одна з найдавніших ділянок суші Євразії, регіональний ландшафтний парк, котрий знаходиться на північному заході Миколаївської області. Парк розташований на південному боці так званого Українського кристалічного щита.

 

Близько 5 мільйонів років тому ці гранітні породи стали непереборною перешкодою на шляху льодовика, що рухався на північ Чорного моря, тим самим сформувавши кордони останнього в геологічній історії широкомасштабного його проникнення на територію суші.

 

 

Південний Буг у крутих кам’янистих берегах утворює вузьку каньйоноподібну долину. Величні гранітні скелі місцями сягають 40-50 м заввишки. Русло річки порожисте з водограями та островами,  створює дивовижні краєвиди - справжній гірський ландшафт серед Українського степу… 

 

 

Тут виявлено значну кількість не лише унікальних об'єктів живої природи — реліктів та ендеміків, серед яких 86 представників флори і фауни, занесених до Червоної книги України та Європейського Червоного списку, але понад  98 археологічних пам'яток.   

 

 

 

Парк межує із  землями знаменитої на весь світ Запорізькою Січчю, саме на території Гранітно-степового Побужжя знаходився острів Гард — адміністративний центр Буго-Гардової паланки, найбільшої за розмірами серед восьми територіальних одиниць Запорізької республіки. Першим паланковим отаманом був князь Дмитро Вишневецький — легендарний Байда. Місцями на річці ще й сьогодні збереглись залишки гардів (греблі для вилову риби, які складалися з великого каміння, уламків скель тощо).

 

 

 

 
Пороги Південного Бугу мають назву — брояки. З ними, як і з багатьма островами та скелями, пов'язана значна кількість легенд, переказів, козацьких старожитностей та бувальщин. Про минуле говорять їх назви: острів козака Мамая, Запорізька брояка, скелі Турецький стіл і Пугач, Козацькі ворота, а найвідоміше з ниих урочище Протич з козацькою святинею — Протичанською скелею.


 

 

Чергування ділянок порогів та спокійної течії створює справжню Мекку водного туризму для спортсменів та туристів, а стрімкі скелі каньйонів, які сягають висоти до 50 метрів є чудовим місцем для тренувань альпіністів. 

 

 

Регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя»

розташований у межах Первомайського, Доманівського, Арбузинського, Вознесенського, Братського, Врадіївського районів Миколаївської області, а також в районі міста Южноукраїнськ

Україна, Миколаївська область, Первомайський район, с. Мигія