Останні новини

Тадж-Махал

Рейтинг користувача:  / 1
ГіршийКращий 

Тадж-Махал вважається найкращим прикладом архітектурного стилю монголів, який поєднує у собі елементи перського, індійського та ісламського. У 1983 році Тадж-Махал був оголошений об'єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО: «перлиною мусульманського мистецтва в Індії, одним із загальновизнаних шедеврів спадщини».


Тадж-Махал почали будувати десь у 1632 році й завершили в 1653 році, тут працювали 22 000 ремісників і майстрів. «Дизайнером» зазвичай вважають Лахаурі. За іншою версією, більш популярною серед гідів Тадж Махала, одним із головних архітекторів був Іса Мухаммед Ефенді. 


Всередині мавзолею розташовані дві гробниці - шаха і його дружини. Тадж-Махал - це п'ятибанна споруда висотою 74 м, із 4 мінаретами по кутах (вони злегка нахилені в сторону від усипальниці для того, щоб у випадку руйнування не пошкодити її), біля якої розкинувся чудовий  сад із фонтанами й басейном.


Стіни викладені з полірованого напівпрозорого мармуру, завдяки чому мавзолей, залежно від часу доби змінювався просто на очах, адже саме цей мармур має таку особливість, що при яскравому денному світлі він виглядає білим,на зорі рожевим, а в місячну ніч - сріблястим. (його привозили на будівництво за 300 км!) з інкрустацією із самоцвітів. Були використані бірюза, агат, малахіт, сердолік і інші напівкоштовні камені.


Будівництво

На будівництво комплексу було запрошено більше 22 000 майстрів з усіх кінців імперії, а також з Середньої Азії, Персії та Близького Сходу.
Згідно з легендою, на іншому березі річки мала розташовуватися будівля-близнюк з чорного мармуру, але вона так і не була збудована. З'єднувати ці дві будівлі повинен був міст з  сірого мармуру.


Архітектура

Мавзолей має численні символи, приховані в його архітектурі та плануванні. Так, наприклад, на воротах, через які відвідувачі Тадж-Махала заходять в парковий комплекс, що оточує мавзолей, висічені чотири заключних аята з 89-й сури Корану, звернені до душі праведника:
«O ти, душа спочилих! Вернись до твого Господа задоволеною і здобула достаток! Зайди c Моїми рабами. Зайди в Мій рай! »
З лівого боку від усипальниці знаходиться мечеть з червоного пісковика. Справа точна копія мечеті.

Теперішній час

Нещодавно в стінах Тадж Махалу були виявлені тріщини. На думку вчених, поява тріщин може бути пов'язано з обмілінням річки Джамна що протікає поруч. Зникнення річки призведе до зміни структури грунтів та осідання мавзолею, а може бути, навіть до його руйнування. Також він почав втрачати свою легендарну білизну через забруднене повітря. Незважаючи на розширення паркової зону навколо Тадж-Махала і закриття деяких виробництв в Агре, мавзолей все одно жовтіє. Його доводиться регулярно чистити за допомогою особливої білої глини.


Туризм

Щодня Тадж-Махал відвідують десятки тисяч людей, саме завдяки туристам «індійська перлина» приносить скарбниці країни чималі гроші. За рік Тадж-Махал відвідує від 3 до 5 мільйонів відвідувачів, з них більш ніж 200 000 – з закордону. Більшість туристів приїжджає в прохолодні місяці року - жовтень, листопад і лютий. Рух транспорту з двигунами внутрішнього згоряння поблизу комплексу заборонено, тому від автостоянки туристи підходять пішки, або можуть під'їхати на електричному автобусі. В даний час відновлено Хавасспурас (північний двір) - для використання в якості нового центру для відвідувачів. У невеликому містечку на півдні від мавзолею, відомому як Тадж-Ганджі або Мумтазабад, були побудовані караван-сараї, базари та ринки для задоволення потреб відвідувачів і працівників. Тадж-Махал також фігурує в декількох списках як одне з семи чудес в сучасному світі, в тому числі в складеному в 2007 році списку Нових семи чудес світу (після опитування більш ніж 100 млн людей).


Експозиції відкриті з 6 ранку до 7:00 вечора в будні, за винятком п'ятниці, коли комплекс відкритий для молитви в мечеті в період з 12:00 вечора до 2:00. Комплекс відкритий для нічного перегляду в день повного місяця, а також за два дні до і після повного місяця, виключаючи п'ятницю і місяць Рамазан.


З міркувань безпеки проносити всередину комплексу Тадж-Махал можна тільки воду в прозорих пляшках, невеликі відеокамери, фотоапарати, мобільні телефони і невеликі дамські сумочки.


Цікаві факти

У багатьох туристичних путівниках говориться, що після повалення Шах-Джахан з вікон в'язниці багато років сумно милувався своїм творінням - Тадж-Махалом. Зазвичай в цих історіях згадується Червоний форт - палац Шах-Джахана, побудований ним в зеніті правління, частина покоїв якого син Джахана і Мумтаз-Махал-Аурангзеб перетворив на розкішну в'язницю для батька. Однак тут публікації плутають делійський Червоний форт (в сотнях кілометрів від Таджа) і Червоний форт в Агре, також побудований Великих Моголів, але раніше, і який дійсно знаходиться поруч з Тадж-Махалом. Шах-Джахан, згідно індійським дослідникам, містився в делійському Червоному форте і звідти не міг бачити Тадж-Махала.


Дуже схожа на Тадж-Махал і по Могольської походженням і за зовнішнім виглядом гробниця Хумаюна в Делі. Ця усипальниця могольського імператора також побудована як знак великої любові - тільки не чоловіка до дружини, а дружини до чоловіка. Незважаючи на те, що гробниця Хумаюна побудована раніше, і Джахан при будівництві свого шедевра орієнтувався на архітектурний досвід усипальниці Хумаюна, вона маловідома в порівнянні з Тадж-Махалом.


Гробниця Ітімад-Уд-Даула (1622-1628), яку ще називають Міні Тадж, знаходиться в місті Агра. Архітектура мавзолею нагадує зменшений в розмірах Тадж Махал.