Мачу-Пікчу

Мачу-Пікчу (кеч. Machu Pikchu – старий пік, вершина) – найбільш впізнаване місце стародавніх руїн Імперії інків, розташоване над долиною річки Урубамба (Куско, Перу) між двома гірськими вершинами – Мачу-Пікчу (Machu Picchu, "Старий пік") та Уайна-Пікчу (Huayna Picchu, "Новий пік") на висоті 2350 метрів. Одне з небагатьох уцілілих доколумбових міст у Південній Америці, що було внесено до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО у 1983 році.

Мачу-Пікчу називають ще «містом у небесах» або «містом серед хмар», іноді (помилково) – «втраченим містом інків». Деякі археологи вважають, що саме воно було створене, як священний гірський притулок, великим правителем Пачакутеком за сторіччя до завоювання імперії, тобто приблизно в 1440 році, і функціонувало аж до 1532 року, коли всі його жителі загадково зникли.

Імператор Пачакутек заснував Мачу-Пікчу, як символ своєї могутності та непереможності, як свою резиденцію. Місто налічувало не більше 200 споруд, серед яких, в основному, храми споруджені зі щільно підігнаних один до одного кам’яних плит. Будувати кам'яне місто на високогірному плато, – на перший погляд, дивне рішення, але, як виявилось, розташування Мачу-Пікчу – не випадковість. Місто знаходиться на перетині кількох тектонічних розломів. Часті землетруси послаблювали гірську породу, що дозволяло каменярам значно легше видобувати камені потрібної форми для стародавніх будівель. Крім того, тектонічні розломи допомагали інкам збирати воду. Тала і дощова вода стікала вниз, в долину, вздовж розломів.


За понад 400 років Мачу-Пікчу занепало й перетворилося на справжню пустку. Лише у 1911 р. американський дослідник із Єльського університету, професор Хайрем Бінгхем дістався туди у супроводі місцевого хлопчика-провідника.


Мачу-Пікчу має дуже чітку структуру. На південному-сході вгадується комплекс палацових споруд. Камені, з яких вони складені, оброблені настільки ретельно, що можна з упевненістю сказати: їх будували не ті майстри, які склали інші споруди.


У західній частині знаходиться головний храм з вівтарем для жертвопринесень. Напроти - житловий квартал, щільно забудований двоповерховими будиночками. Між ними, як в лабіринті, в'ються вузькі вулички, які досить часто приводять у глухий кут, або просто нависають над прірвою.


Іспанські конкістадори так і не змогли дістатися до Мачу-Пікчу, саме завдяки цьому місто не було зруйноване. Нам невідомі ні мета його будівництва, ні точне число жителів, ні навіть його справжня назва.
Американські дослідники Річард Бюргер і Люсі Салазар з Єльського університету, спираючись на матеріали іспанської хроніки XVI століття, висунули припущення, що це була зимова резиденція Пачакутека. Влітку, під час сезону дощів, в місті, цілком ймовірно, залишалося не більше двохсот осіб. Пізніше, після краху імперії інків, місто втратило своє значення, і жителі покинули його назавжди.


На південно-східному краю Мачу-Пікчу каменярі звели дві величні конструкції, які Бінгхем вважав роботою «майстрів-художників», - напівкруглу башту примкнуту до неї прибудову.
Через схожість цієї вежі із храмом Сонця в Куско вона отримала таку ж назву. Комплекс, що складається з башти та прилеглих до неї будівель, служив одночасно і невеликим укріпленням, і святилищем. Вежа була зведена навколо величезного шматка природної скелі, якого згодом обтесали та перетворили на вівтар. Під вежею ж знаходиться грот. Бінгхем припускав, що в ньому захороненні мумії правителів інків, але учені вважають, що він, швидше, служив приміщенням для якихось ритуальних дій, тим більше, що неподалік був виявлений священний інкських хрест - Чака. Навіть зараз цей комплекс вражає своєю красою та надзвичайною архітектурою, що ж казати про часи, коли він був збудований. Сходи перед Будинком принцеси ведуть до башти, звідки відкривається прекрасний вид на долину, що розкинулася внизу. Вікно, з якого можна розгледіти усю цю неземну красу, ймовірно, використовувалося жерцями для спостереження за переміщенням сонця.


До західної стіни величного храму прибудоване невелике закрите приміщення, назване «прикрашеною кімнатою», яке є яскравим свідченням надзвичайної майстерності інкських каменярів. Можливо, найпривабливішою з усіх будівель Мачу-Пікчу є «Храм трьох вікон». Його назва пов’язана з трьома дивними вікнами, що мають форму трапеції та виходять на схід, із боків - «сліпі вікна» таких же розмірів, які, можливо, слугували нішами. Якщо вірити місцевій історичній хроніці, перший правитель інків наказав побудувати храм на тому місці, де він народився, в Тамбо-Токо, причому в ньому повинно було бути три вікна, які б символізували печери, «будинок його предків по батьківській лінії, від яких він веде своє походження ». На жаль, ця легенда навряд чи правдива, адже архітектурний стиль Мачу-Пікчу відповідає більш пізньому періоду.


Від Священної площі можна, щоправда, з великими труднощами, дістатися до вершини скелі де лежить величезний багатокутний камінь «інтіуатана», або «місце, де прив'язано сонце» (в перекладі «інті» означає «сонце», «уата» - « прив'язувати »). Бінгхем припускав, що тут інки символічно «прив'язували» сонце, щоб воно не тікало від них під час зимового сонцестояння. «Ті жерці, - писав він, - які могли двадцять першого або двадцять другого червня зупинити рух сонця і" прив'язати "його до кам'яного стовпа в одному з храмів, користувалися у інків особливою повагою і шануванням».
Цей надзвичайний, вирубаний в скелі камінь міг бути і сонячною обсерваторією, де жерці визначали час, кращий для початку сівби або збору урожаю, стежачи за зникненням тіней від сонця під час осіннього й весняного рівнодення. За таких випадків жерці засипали камінь купами квітів і трав, зокрема, під час «інті Раймі» - в червні і грудні влаштовувалися прекрасні свята Сонця. Жителі Мачу-Пікчу, мабуть, збиралися біля «інтіуатана», де протягом декількох днів проводили релігійні обряди з статуями божеств, співали виконані музичної гармонії гімни і молилися.


Дорога з Мачу-Пікчу в Куско - чудовий зразок мистецтва інкських будівельників. Навіть у сезон дощів дорога в доброму стані. Вся імперія була охоплена широкою мережею комунікацій, протяжністю приблизно в 40000 км. Дороги в державі інків мали, перш за все, стратегічне значення - по них повинні були проходити війська. Крім того, вони сприяли культурному обміну між усіма областями держави. Завдяки дорогам люди вчилися один в одного мистецтву кераміки, ткацтва, обробки металів, архітектури та будівництва.
Інки не знали колеса, і гірські дороги найчастіше були ступінчастими. Ті, що проходили по океанському узбережжю, спеціально огороджувалися з двох сторін глиняними стінами, які захищали від сонця, вітру і піщаних заметів. Якщо на шляху зустрічалася болотиста низина інки споруджували насип. Для переходу через річки будували кам'яні і перекидали підвісні канатні мости, які вважалися священними об'єктами - того, хто пошкодить міст, чекала смерть.
Щоб звести місто в настільки незручному для будівництва місці, потрібна була неймовірна майстерність. На думку інженера-будівельника Кеннета Райта і археолога Альфреда Валенсії Сегарри, більше половини зусиль, витрачених на будівництво, пішло на підготовку ділянки, дренаж і роботи по закладанню фундаменту. Масивні стіни і ступінчасті тераси більше 500 років тримають місто, не дозволяючи дощам і зсувам знести його зі скельного карниза.


Спадкоємці антських культур і донині вважають Мачу-Пікчу символом їхнього зв'язку з великою цивілізацією минулого, частиною історії, яку завойовники не змогли стерти з пам'яті.
Сучасний стан
Мачу-Пікчу, особливо після отримання статусу Всесвітньої Спадщини ЮНЕСКО, став центром масового туризму. У день місто відвідують близько 2000 туристів; з метою збереження пам'ятки ЮНЕСКО вимагає скоротити їх кількість до 800 в день. Мачу-Пікчу знаходиться у важкодоступному регіоні. Для підтримки туризму були побудована залізниця до сусіднього міста Агуас-Каліентес з Куско. Від залізничної станції Агуас-Каліентес до Мачу-Пікчу ходить автобус, який долає вісім кілометрів крутого підйому по серпантину. ЮНЕСКО виступило проти будівництва канатної дороги, щоб обмежити потоки туристів. У результаті землетрусу 2004 року деякі ділянки залізниці сильно постраждали, але згодом їх відновили.
Збереглася оригінальна стежка інків до Мачу-Пікчу вздовж річки Урубамба через кілька перевалів, похід по якій вимагає декількох днів дороги.
На 35-й сесії комітету Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО було прийнято рішення, що древнє місто з 1 лютого 2012 року буде виключений зі списку об'єктів Всесвітньої спадщини, що знаходяться під загрозою. Разом з тим, комітет не відмовляється від подальших дій, що сприяють поліпшенню стану міста.