Тадж Махал

Тадж Махал (англ. Taj Mahal) - мовзолей-мечеть, розташований в Індії, на березі річки Джамна. Побудований за наказом нащадка Тамерлана - імператора Великих Моголів Шах Джахана на честь дружини Мумтаз Махал, і досі захоплює своєю величчю тисячі туристів, що приїжджають сюди.

Цю споруду вважають найкращим взірцем могольської архітектури, яка вдало поєднала у собі елементи перського, індійського, тюркського та ісламського стилю. Це справжня перлина мусульманського мистецтва Індії, один із загальновизнаних шедеврів спадщини ЮНЕСКО.


Розпочали побудову Тадж Махалу в 1632 році й завершили в 1653 р., загалом працювало понад 22 000 ремісників і майстрів.  Головним архітектором бльшість фахівців вважають Устада Ахмада Лахаурі.Всередині мавзолею розташовані дві гробниці - шаха і його дружини. Тадж Махал - це п'ятибанна споруда висотою 74 м, із 4-ма мінаретами по кутах, поруч із якою - чудовий парковий комплекс із фонтанами й басейнами.

Стіни викладені із добре відполірованого напівпрозорого мармуру (що його доправляли за 300 км!), через це мавзолей, залежно від часу доби змінюється: за яскравого денного освітлення - виглядає білим, насвітанку - рожевим, а в місячну ніч - сріблястим. Для інкрустації самоцвітами застосовували бірюзу, агат, малахіт, сердолік та інші напівкоштовні камені.Цікаві факти
На будівництво комплексу було запрошено більше 22 000 майстрів з усіх кінців імперії, а також з Середньої Азії, Персії та Близького Сходу.
Згідно з легендою, на іншому березі річки мала розташовуватися будівля-близнюк із чорного мармуру, але вона так і не була збудована. З'єднати ці дві будівлі повинен був міст із сірого мармуру.Нещодавно в стінах Тадж Махалу виявили тріщини. На думку вчених, появу тріщин зумовило обміління річки Джамна, що протікає поруч. Зниження рівня води у річці веде до зміни структури грунтів та осідання мавзолею та його руйнування. Нажаль, Тадж-Махал втрачає й свою легендарну білизну через забруднене повітря. Попри розширення паркової зони та закриття деяких виробництв в Агре, мавзолей все одно жовтіє. Очищають його за допомогою особливої білої глини.Щодня Тадж Махал відвідують десятки тисяч людей, саме завдяки туристам «індійська перлина» приносить скарбниці країни чималі гроші. За рік Тадж Махал відвідує від 3 до 5 мільйонів відвідувачів..

Багато туристичних довідників стверджують, що після втрати правління, Шах-Джахан багато років сумно милувався своїм творінням (Тадж Махалом) із вікон в'язниці. Зазвичай тут йдеться про Червоний форт - палац Шах-Джахана, побудований ним в зеніті слави, частину покоїв якого, син Джахана перетворив на розкішну в'язницю для батька. Делійський Червоний форт (в сотнях кілометрів від Таджа) як і Червоний форт в Агре, побудований за часів імперії Великих Моголів, але дещо раніше, й дійсно розташований поруч із Тадж Махалом. Шах-Джахан, на думку індійських дослідників, перебував саме у делійському Червоному форті, тому й не міг бачити Тадж Махал.

Дуже схожа до Тадж Махалу за Могольською архітектурою гробниця Хумаюна, що у Делі. Ця усипальниця могольського імператора також побудована як знак великої любові - тільки не чоловіка до дружини, а дружини до чоловіка. Незважаючи на те, що гробницю Хумаюна збудовано раніше, Шах-Джахан зводячи свій шедевр орієнтувався на архітектурний досвід побудови усипальниці Хумаюна (вона маловідома у порівнянні з Тадж Махалом).

Гробниця Ітімад-Уд-Даула (1622-1628), яку ще називають Міні Тадж, знаходиться в місті Агра. Архітектура мавзолею нагадує зменшений у розмірах Тадж-Махал.