Чічен-Іца

Давня цивілізація майя залишила багато місць із цікавою архітектурою серед яких священне місто народу Іца - Чичен-Іца, що у перекладі з мови місцевих племен - «гирло колодязя племені Іца», політичний і культурний центр майя на півночі півострова Юкатан (Мексика), чудовий еко-археологічний парк, райське місце із безліччю храмів і великою кількістю найдавніших реліквій.

Дещо з історії

Час заснування - VII ст. н.е., руїни умовно розділяють на дві групи: - будівлі VI-VII ст. н.е., які відносяться до культури майя, та X-XI ст. н.е. періоду тольтеків. Іспанські завоювання - середина XVI століття - руйнування Чічен-Іци. Після 1194 загадкове місто остаточно спорожніло, й досі не з’ясовано, що ж стало причиною такого швидкого знелюднення, деякі вчені припускають що це сталося через політику іспанських завойовників, які вважали за свій християнський обов’язок спалення манускриптів і вбивство священнослужителів народу майя.


Головна піраміда давнього міста Чічен-Іца, руїни якого збереглися й донині - «Храм Кекулькана» - «дев’яти поверхова» піраміда, висотою в 24 метри, має 4 широкі сходові марші по 91 сходинці на кожній зі сторін. Разом із верхнім майданчиком у сумі це дає 365 — число днів у році.

 

Ціково, що лише у дні весняного і осіннього рівнодення (20 березня і 21 вересня) приблизно о 03:00 дня сонячні промені падають на парадні сходи піраміди так, що світло і тінь від перил утворюють зображення семи рівнобедрених трикутників, що сплітаються у химерний візерунок, який нагадує змію довжиною 37 метрів!

Восени «змія» сповзає за сонцем, а навесні «повзе» вгору. Завершує ілюзію кам’яна голова змії біля підніжжя піраміди. Як і багато інших пам’яток майя, ця піраміда - присвята одному з верховних богів — Кукулькану (в ацтеків — Кетцалькоатль), символом якого був пернатий змій із головою людини. Практично усі найдавніші міста майя орієнтовані не на північ, як більш пізніші, а відхиляються на схід на 15,5 градуса (випадковість чи закономірність...). 


Стародавні будівельники Чічен-Іца надзвичайно точно визначали розташування кожної будови у місті, досягаючи особливого акустичного ефекту, при якому посилювалися навіть незначні звуки. Екскурсоводи, стоячи біля піраміди Кукулькан, із задоволенням демонструють здивованим туристам, як плескання в долоні викликає посилену луну на вершині піраміди.


На території міста є гігантський колодязь, створений природою вражає своїми розмірами. Майже круглий, наче його хто висвердлив величезним коловоротом, він досягає у діаметрі шістдесят метрів, а ще відомі архітектурні пам'ятки - «Храм воїнів в Чічен-Іца» на невисокій «4-поверховій» піраміді й «Храм ягуарів» - обидва, прикрашено надзвичайними настінними розписами, обсерваторія «Караколь», 7 «стадіонів» для гри в м'яч, серед яких «Велике поле для гри в м'яч» - найбільший ігровий майданчик з усіх створених майя, довжиною 135 м! Цікава «Група тисячі колон», що утворюють гігантський прямокутник (на сьогодні збереглися лише руїни 4 колонад).Головна вулиця міста — шлях мертвих — протягнулася на 3,5 кілометра. На думку вчених, ця дорога мала б стати земним аналогом Чумацького Шляху. А розташування головних пам’яток нагадує розташування єгипетських пірамід або зірок у поясі Оріона, та ще й відхиляється на загадкові 15,5 градуса! Чому? Ця загадка досі не дає спокою вченим. Давні індіанці майя залишили ще багато нерозгаданих таємниць, які чекають на свого Кнорозова…


Чічен-Іца визнаний ЮНЕСКО об'єктом світової культурної спадщини і є другим за популярністю серед туристів місцем археологічних розкопок в Мексиці. У 2007 році, за результатами опитування, місто майя було визнано одним із нових семи чудес світу.